Ako si pripraviť „homemade“ propolisovú tinktúru

Milí čitatelia.

Aj keď zima už netrpezlivo klope na dvere a dáva nám to patrične najavo, my zdravotníci si ešte stále podávame v lekárňach ruky s chrípkou, nachladnutím a nádchami. Preto som sa rozhodla podeliť sa s vami o recept na môj domáci všeliek, ktorý som si spočiatku zaobstarávala cez včelárov, no po načítaní dostupnej literatúry som sa rozhodla do toho pustiť sama a propolisovú tinktúru si vyrobiť doma. 

Čo však ten propolis vlastne je?  
Je to v podstate akýsi druh stavebného materiálu včiel, ktoré ho využívajú na vyplnenie menších štrbín v úli. Okrem toho ich chráni pred vstupom neželaných parazitov ku včelám a zabraňuje hnilobným procesom v úli. (https://sk.wikipedia.org/wiki/Propolis)


Postup výroby
Všetko, čo budete potrebovať na prípravu domácej propolisovej tinktúry je: 
  • propolis (najlepšie od nejakého známeho včelára, budete mať istotu, že to, čo vám dal, je naozaj propolis), 
  • tĺčik na mäso, 
  • lieh (ja používam 70% - z Rakúska, ako inak :D, no ak máte silnejší, lepšie sa doň extrahujú účinné látky (najnovšie som začala používať 85% spiritus concentratus a poviem vám - je to riadna šupa), 
  • kuchynskú váhu, 
  • tmavú fľašu s objemom 2dcl 
  • liekovky, do ktorých budete propolis po dvoch týždňoch prelievať.

Na kuchynskej váhe si odvážime hmotnosť 20 g propolisu, ktorý bol predtým v mrazničke. Je lepšie ho tam dať aspoň na noc, lepšie sa potom bude roztĺkať. 
Takto roztlčený propolis vysypeme cez „pseudolievik“  do fľašky, v ktorej bude propolis dva týždne čakať.  

Propolis vo fľaške poriadne uzavrieme, položíme na tmavé miesto a dva týždne  ho  minimálne 2x za deň poriadne pretrepávame, aby sa účinné látky  extrahovali do liehu. Po tejto dobe pristúpime k filtrovaniu tuhého propolisu a oddeleniu ho od samotnej tinktúry. Upozorňujem, že tinktúra extrémne farbí, a preto použite všetky dostupné ochranné prostriedky, pretože z nábytku, šatstva a rúk ide ťažko dole :-) (po mnohonásobnom „odžabaní“  kuchynskej linky, drezu som však prišla na to, že Savo si s tým jednoducho poradí – odporúča 9 žien z 10tich. Tá jedna... však viete čo - nerobí propolisovú tinktúru  :-))
Tinktúru som filtrovala cez sterilnú lekárnickú gázu. Prefiltrovala som ju dvakrát - prvýkrát som ju zbavila hrubého zostatkového nerozpusteného propolisu, druhýkrát drobných čiastočiek a po tretíkrát som si myslela, že sa mi celá vyčíri a bude krásna ako čaj, no nestalo sa tak.
 
Takto vyrobený propolis naplním aspoň do 4 liekoviek a denne užívam po 10 kvapiek ako prevenciu. V chrípkovom období si dávam aj pol lyžičky denne. Okrem toho sa dá perfektne použiť aj na drobné ranky v ústach a na afty. Vatový tampón namočíte do tinktúry a prikladáte aspoň 4 x na aftu. Tento postup sa mi osvedčil už tretiu sezónu. 
 


Ak vás moja výroba propolisu zaujala, prípadne máte otázky, či svoje vlastné zlepšováky, neváhajte a zanechajte mi komentár.

Bibk@

Komentáre